Hipnoterapia jest dziedziną psychoterapii, w trakcie której hipnotyzer stosuje techniki hipnotyczne. Wprowadza pacjenta w trans za pomocą hipnozy. Hipnoterapia polega na przekształcaniu traumatycznych wspomnień, które są często przyczyną różnych fobii, zaburzeń odżywiania, uzależnień, czy depresji. Hipnotyzer posługuje się sugestiami, które mają na celu ukierunkować pacjenta w stronę prawidłowego postrzegania rzeczywistości. To wszystko dzieje się na poziomie podświadomości, skrywającej prawdziwą istotę problemu. 

Zalety hipnoterapii w leczeniu uzależnień i nerwic

hipnoterapia leczenieZdarza się, że pacjenci doświadczyli w przeszłości bolesnych przeżyć, których nigdy nie przepracowali na psychoterapii. Przykre doświadczenia wywołują nieprzyjemne emocje, jak lęk, strach, czy złość. Kumulacja emocji przyczynia się do powstania różnych chorób, jak nerwicy, czy anoreksji. Hipnoterapia ma wywołać u pacjenta zmianę myślenia. Niektórzy pacjenci przychodzą na hipnoterapię, bo panicznie boja się pająków. Zadaniem hipnotyzera jest dotrzeć do podświadomości pacjenta, odkryć przyczynę tej fobii i zmienić jego nastawienie co do pająków. Czasami wystarczy jedna sesja, aby wyzbyć się panicznego lęku przed np. zamkniętymi pomieszczeniami, czy piątkiem trzynastego. Bardzo popularna stała się hipnoterapia leczenie zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu seansów hipnotycznych. Wszystko uwarunkowane jest tym, czy pacjent wierzy w skuteczność hipnozy i jest zaangażowany w proces leczenia. Istotna rolę odgrywają też takie cechy charakteru, jak zdecydowanie, determinacja i upór. Ostatnio, hipnoterapia stałą się niezwykle popularna w leczeniu alkoholizmu. Czytałam, że jej skuteczność może sięgać nawet sześćdziesięciu procent, co jest świetnym wynikiem. Żadna inna terapia nie ma takiej skuteczności, nawet odwyk w ośrodku zamkniętym. Moja znajoma miała problem związany z uporczywym obgryzaniem paznokci i ciągłym drapaniem się. Pomogła jej hipnoza, podczas której wyszło na jaw, co jest przyczyną takiego zachowania.

Hipnoterapia jest bezpieczną metodą leczenia różnych chorób, jeżeli odbywa się pod okiem wykwalifikowanego hipnoterapeuty. Sesje hipnotyczne rozpoczynają się od relaksacji, podczas których pacjent zazwyczaj siedzi lub leży. Kiedy już zamknie oczy, często zaczyna odliczać, aby wejść w stan podświadomości. Hipnoterapia jest też pomocna do redukcji napięcia mięśniowego, wyeliminowania dolegliwości bólowych, czy nawet polepszenia pamięci. Podobno pozytywnie też wpływa na zwiększenie jakości życia erotycznego.