Obserwacja podstawowych parametrów życia jest kluczowa w prawidłowej ocenie jego stanu, szybkiej diagnozie, podczas leczenia czy ratowania życia. Szpitale to miejsca, gdzie kardiomonitory są powszechnie stosowane i są niezbędne. Z racji specyficznych warunków urządzenia odporne są na działanie środków dezynfekujących oraz na uszkodzenia mechaniczne.

Zastosowanie monitora medycznego

sprawdzony monitor pacjentaUrządzenia, za których sprawą monitorowane są funkcje życiowe hospitalizowanego pacjenta, nazywane są kardiomonitorami. Sprawdzony monitor pacjenta może być wykorzystywany w warunkach szpitalnych, domowych czy w karetkach pogotowia. Kardiomonitory stanowią nieodłączny element oddziałów szpitalnych, szczególnie tych intensywnej opieki. Aby móc nadzorować stan pacjenta konieczna jest obserwacja jego parametrów życiowych. Zaawansowane technologicznie monitory medyczne mierzą poziom wysycenia krwi tlenem, tętno, puls, wysycenie krwi dwutlenkiem węgla, częstotliwość oddechów oraz pokazują pracę serca. Są to podstawowe parametry, które pokazywane są przez monitory medyczne. Na rynku dostępne są modele, które posiadają specyficzne, dodatkowe funkcje np. pokazują głębokość znieczulenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości urządzenie alarmuje lekarzy i pielęgniarki o zaistniałych nieprawidłowościach i dzięki temu mogą oni szybko zareagować. Za pomocą zaawansowanych technologicznie kardiomonitorów ratowanie zdrowia i życia pacjentów odbywa się jeszcze sprawniej i efektywniej. Urządzenia medyczne nie mają wentylatorów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów oraz bakterii. Wyświetlacz kardiomonitora jest bardzo czytelny, pokazywane są na nim liczby oraz wykresy. Monitor wyposażony jest w pojemną pamięć i wydajny procesor. Kardiomonitor pozwala na całodobową obserwację pacjenta. Możliwe jest jego działanie bezprzewodowe, wyposażony jest również w baterię zapasową. Ekran dotykowy został zaprojektowany tak, aby było możliwe korzystanie z niego w rękawiczkach oraz nie odbija się od niego światło. Za pomocą specjalnie zaprojektowanych kardiomonitorów możliwe są również obserwacje parametrów życiowych noworodków.

Szpitalne kardiomonitory działają intuicyjnie, ponieważ ich obsługa powinna przebiegać szybko i sprawnie w związku ze środowiskiem, w jakim są używane. Istnieje możliwość zakupienia przenośnego kardiomonitora, który będzie pracował w domach opieki czy w gabinetach lekarskich. Niektórzy sportowcy zaopatrzeni są w swoje prywatne kardiomonitory, aby obserwować swoje funkcje życiowe.