Coraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego sprawia, że konieczna staje się zmiana form wytwarzania potrzebnych mediów. Dotyczy to między innymi ciepła oraz prądu, które do tej pory były głównie wytwarzane w scentralizowanych zakładach znanych jako elektrownie. W takich miejscach energia jest pozyskiwana w skutek spalania paliw konwencjonalnych. Może to być chociażby węgiel brunatny czy kamienny. Należy jednak pamiętać, że produktem ubocznym są w takim przypadku szkodliwe gazy.

Jak działa elektrownia słoneczna?

elektrownie słoneczneWszystko to w połączeniu z rosnącymi cenami zakupu sprawia, że wiele osób prywatnych oraz przedsiębiorców poszukuje sposobów na alternatywne wytwarzanie energii. Na rynku dostępne są już odnawialne źródła, które to umożliwiają. Na wielu budynkach można dostrzec instalacje, które pozwalają generować energię pokrywającą część zapotrzebowania budynku. Niemniej jednak żeby móc zmienić stan rzeczy w ujęciu systemowym konieczne jest budowanie dużych farm fotowoltaicznych, które pozwolą wygenerować znacznie ilości prądu. Są to wysokiej mocy elektrownie słoneczne, które pozwalają pozyskać media, które są następnie przesyłane do użytkowników końcowych. Tego typu farmy składają się przeważnie z setek jeśli nie tysięcy modułów połączonych ze sobą. Dzięki temu istnieje możliwość wygenerowania znacznej mocy z pracy takiej instalacji. Warto wspomnieć, że kluczowym zagadnieniem w takim przypadku jest lokalizacja całej inwestycji. Dodatkowo cały projekt powinien być zrealizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wymogami prawnymi. Ważnym zagadnieniem jest chociażby właściwa orientacja paneli względem Słońca. Dodatkowo żadne z ogniw nie powinno znajdować się w strefie zacienienia. Oprócz samych paneli w układzie muszą funkcjonować inwertery, które zamieniają prąd stały na przemienny. Jest to niezwykle ważne bo to właśnie druga z wymienionych form jest użyteczna i może być wykorzystana do zasilania odbiorników.

Warto wspomnieć, że na rynku funkcjonuje już wiele komercyjnych instalacji wykorzystujących właśnie panele. Osiągają one moce rzędy dziesiątek czy często setek megawatów. Energia przez nie wytworzona może zostać wykorzystana do zasilenia wielu gospodarstw domowych. Pozwala to odciążyć tradycyjne jednostki wytwórcze co przekłada się na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Należy pamiętać, że tego typu instalacje mogą generować prąd przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Decydując się więc na inwestycje w tego typu źródła zapewniona jest generacja czystego prądu przez lata.