Drewno konstrukcyjne musi być najlepszej jakości, ponieważ wykorzystywane jest przy budowie domów. Z takiego drewna tworzone są więźby dachowe oraz konstrukcje budowlane, takie jak podpory dla ścian. Drewno konstrukcyjne musi zostać odpowiednio przygotowane i zabezpieczone za pomocą impregnatów.

Solidne drewno konstrukcyjne to podstawa

polecane drewno konstrukcyjne - sanokDo produkcji konstrukcji drewnianych używa się zazwyczaj drzew takich jak sosna, świerk, modrzew czy jodła. Drewno musi być dobrej jakości oraz odpowiednio przygotowane i zaimpregnowane. Jeśli chodzi o polecane drewno konstrukcyjne – Sanok ma bogatą ofertę firm, zajmujących się konstrukcjami drewnianymi. Jeśli chodzi o gatunki drzew, to z modrzewia można pozyskać najtwardsze drewno. Z racji obecności żywic, takie drewno będzie odporne na wilgoć. Sosna, świerk oraz jodła wymagają większej impregnacji oraz suszenia. Aby drewno nadawało się na konstrukcje musi mieć odpowiednią gęstość, sprężystość, odpowiednie właściwości jeśli chodzi o zginanie, rozciąganie i ściskanie. Drewno, które wykorzystywane jest do konstrukcji zostaje poddawane zabiegowi suszenia w specjalnych komorach. Kiedy osiągnie już odpowiedni stopień wysuszenia zostaje poddane zabiegowi impregnacji. Impregnacja chroni drewno przez działaniem warunków atmosferycznych, wilgocią, ogniem, grzybami oraz szkodnikami. Poza litym drewnem wykorzystuje się również drewno klejone, które jest bardziej wytrzymałe. Jest to znacznie droższa opcja w porównaniu do litego drewna. Drewno klejone dzieli się na KVH, zastosowano tutaj specjalne wczepy na długości oraz na BSH, w którym zastosowano wczepu na długości oraz grubości. Drewno klejone wykorzystywane jest również w dekoracjach wewnątrz pomieszczeń. Drewno lite, biorąc pod uwagę gatunki dzielą się na następujące klasy. W przypadku drzew iglastych od C14 do C50, natomiast w przypadku drzew liściastych jest to od D30 do D70. W tartakach dokonuje się selekcji biorąc pod uwagę cechy wizualne, które ocenia wykwalifikowany pracownik. Można wtedy podzielić drewno na takie o jakości wyborowej (KW), średniej (KS) oraz najniższej jakości (KG).

Drewno konstrukcyjne wykorzystywane jest do konstrukcji budowlanych oraz dachowych. Niektóre rodzaje wykorzystuje się również to stolarki okiennej czy do budowy podłóg. Drewno, które nie uzyska klasy sortowniczej KG traktuje się jako odpad i nie jest używane do produkcji konstrukcji, ponieważ się do tego nie nadaje. Drewno musi być przechowywane w odpowiednich warunkach, bez narażania go na wilgoć.