W ostatnich latach możemy obserwować bardzo dynamiczny rozwój medycyny. Połączenie wiedzy z różnych dziedzin sprawia, że powstają nowe jej gałęzie i coraz więcej osób jest zaangażowanych w tworzenie różnego rodzaju technologii i metod, które mają przysłużyć się naszemu zdrowiu. Dużym plusem jest też fakt, że coraz bardziej rozwijają się różne nieinwazyjne metody leczenia różnych chorób. To sprawia, że pacjenci mniej się ich obawiają i chętnie z nich korzystają.

Wykorzystanie rehabilitacji kardiologicznej

rehabilitacja kardiologicznaJedną z dziedzin, która w ostatnim czasie robi duże postępy jest fizjoterapia. Możemy w niej zaobserwować wyodrębnienie się takich dziedzin jak rehabilitacja kardiologiczna, ortopedyczna, neurologiczna, pediatryczna i inne. Zwłaszcza ta pierwsza może mieć dzisiaj bardzo duże znaczenie, ponieważ jest ona odpowiedzią na zwiększającą się powszechność chorób cywilizacyjnych, które często są związane właśnie z układem krążenia. Tak więc rehabilitacja kardiologiczna odgrywa duża rolę zarówno w ich prewencji, jak i w leczeniu. Jeżeli jeszcze nie doświadczyliśmy problemów z układem krążenia to warto zainteresować się tą pierwszą opcją. Polega ona na wykonywaniu treningów o odpowiednim czasie trwania oraz intensywności w zaleconych odstępach czasu. To pozwoli nam utrzymać nasze serce oraz naczynia krwionośne w dobrym stanie do później starości. Natomiast jeżeli posiadamy już różne schorzenia kardiologiczne, to bardzo przyda nam się druga gałąź rehabilitacji. Warto wdrożyć ją już od pierwszych dni wykrycia choroby. Nawet w przypadku stanów ostrych, takich jak zawał, fizjoterapia powinna być włączona w pierwszej dobie po zabiegu. Oczywiście na początku są to bardzo podstawowe rzeczy, takie jak pionizacja pacjenta, czy też zapobieganie powstawaniu obrzęków, które mogłyby powstać w odpowiedzi na zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej. Jednak zaczęcie od tych podstaw pozwoli nam stopniowe zwiększanie ich zaawansowania i dotarcie do pełnej sprawności, co dla wielu pacjentów jest głównym celem leczenia.

Podsumowując, ostatnio nastąpił duży rozwój medycyny. Możemy go obserwować w takich dziedzinach jak fizjoterapia, w której wyodrębniła się między innymi rehabilitacja kardiologiczna. Może być ona stosowana zarówno przez osoby zdrowe w celu prewencji, jak i tych dotkniętych chorobami kardiologicznymi, jako wspomaganie leczenie. Warto więc zainteresować się nią, szczególnie, że choroby układu krążenia są jednymi z najczęściej występujących wśród naszej populacji więc warto im odpowiednio wcześnie zapobiegać.