Prawidłowo urządzony ogród powinien nie tylko wyglądać, lecz również stanowić miejsce idealne do wypoczynku i obcowania z naturą. W zależności od miejsca zamieszkania może pojawić się jednak pewien dyskomfort podczas wspólnego z rodziną grillowania czy zwykłego spędzania czasu w ogródku. Powodem psychicznej lub fizycznej niewygody może okazać się brak swojej oddzielnej przestrzeni, w której chcemy znaleźć się tylko my, nasza rodzina lub bliscy znajomi.

Warto zaprojektować altankę ogrodową

altanki ogrodoweW takiej sytuacji niezastąpiona okaże się altana ogrodowa wydzielająca prywatną przestrzeń, do której nikt prócz Ciebie nie będzie miał dostępu. Drewniana konstrukcja choć trochę uniemożliwi podglądanie i podsłuchiwanie toczących się rozmów, a zadaszenie będzie stanowić idealne schronienie przed deszczem. Wiaty ogrodowe znane jako  nam jako altanki ogrodowe to bardzo użyteczne miejsca, które często pojawia się w ogrodach domowych. Zanim jednak przejdziemy do tego, co powinno znaleźć się w naszej nowoczesnej altanie ogrodowej lub tradycyjnej altanie drewnianej, musimy zastanowić się nad schematem budowy altany ogrodowej, a w pierwszej kolejności warto stworzyć projekt altany ogrodowej. Zobaczmy więc, co powinien zawierać projekt planu budowy altany ogrodowej. Projekt altany ogrodowej nie powstanie, jeśli pod uwagę nie weźmiemy kilku ważnych elementów. Pamiętajmy o tym, że konstrukcja altany może być różnorodna, przez co warto zwrócić uwagę na te najważniejsze elementy i zdecydować, czy interesują nas altany drewniane w tradycyjnym stylu, czy będzie to może nowoczesna altana ogrodowa lub czy lepiej komponować się będą w naszym ogrodzie altany ogrodowe z bali. Zanim zabierzemy się za sam plan budowy, nie mówiąc nawet o budowie dachu i ścian altany, powinniśmy zadecydować, jakie wymiary ma mieć nasza altana ogrodowa z bali lub drewna. Przy wymiarach musimy pomyśleć zarówno o wysokości, jak i szerokości oraz kształcie altany. Kształty altan są różnorodne i możemy wykonać altanę na podstawie kwadratu, prostokąta, okręgu oraz figur równobocznych.

Mając wybrany kształt i wymiar, możemy wykonać szkic altanki. W tym miejscu warto od razu spojrzeć na projekty domów i konkretnie zdecydować, w jakim miejscu ma się ona znajdować na naszym ogrodzie. Wtedy już możemy nanieść rysunek altanki na nasz projekt. Dość istotnym elementem jest również określenie wejścia do altanki, które również powinno znaleźć się na rysunku. W taki sposób łatwiej nam będzie zrobić schemat ścieżki, prowadzącej do altanki.