Prysznic uwielbia brać każdy z nas. jest on o wiele bardziej przyjemniejszy i relaksujący, niż nużąca kąpiel w wannie. Ponadto, aby wziąć prysznic nie zużywamy ogromnej ilości wody, jak to jest w przypadku tradycyjnej kąpieli. Pod prysznicem się relaksujemy, jednakże czy komukolwiek kiedyś wpadło do głowy to, jak on jest zbudowany? Na pewno tak, ale tylko podświadomie. Otóż, aby prysznic mógł być założony w mieszkaniu, potrzeba bardzo wielu części.

Z czego się składa prysznic?

Części do prysznicaAby prysznic mógł zaistnieć w mieszkaniu, potrzebne jest wydzielone miejsce dla niego z dostępem do sieci wodociągowej, skąd będzie pobierana woda. Jest to system rur, uszczelek i syfon, który będzie odpowiedzialny za dostęp do wody. Ważne są również wężyki oraz baterie prysznicowe, bez których braknie prysznica byłoby niemożliwe. Są więc to najważniejsze i podstawowe części do prysznica. Bateria prysznicowa składa się z uchwytu zwykle zbudowanego z chromowanego metalu i z końcówki, która zrasza wodę. Wbudowane sitko można regulować zgodnie z oczekiwanym strumieniem wody. Bateria prysznicowa połączona jest z siecią kanalizacyjną wężykiem. Aby go włączyć, stosuje się zawory takie same, jak są przy umywalkach. Słuchawkę prysznicową odkładamy na specjalnym uchwycie, który montuje się w kabinie prysznicowej. W kabinie prysznicowej najważniejszą częścią jest brodzik, który ma odpływ do sieci kanalizacyjnej. Brodzik może być różnych wielkości i może być zbudowany z różnych materiałów w różnych kształtach. Wokół brodzika znajduje się obudowa prysznicowa będąca zewnętrzną częścią kabiny. Brodzik się uszczelnia w miejscu połączenia ze ścianą kabiny sylikonem. Same ścianki mogą być zbudowane z różnych materiałów budowlanych. Szczególnie polecane są kafelki oraz drzwi prysznicowe szklane lub plastikowe przesuwne. Sama konstrukcja całej kabiny prysznicowej jest bardzo prosta, jednak wymaga precyzji oraz wiedzy z zakresu hydrauliki, dlatego lepiej, aby montażem zajęła się osoba, która robi to zawodowo, a nie osoba przypadkowa bez wiedzy.

Podsumowując, najważniejszymi częściami prysznica jest bateria prysznicowa z dostępem do sieci wodociągowej, brodzik z odpływem do kanalizacji oraz kabina prysznicowa z drzwiami lub też zasuwana specjalną kurtyną plastikową. Prysznic można projektować w różnych formach w zależności od upodobań użytkowników. Dowolność w tym zakresie jest szeroka. Również części do prysznica nie są drogie, więc lepiej się przestawić z kąpieli w wannie na prysznic chociażby ze względów ekonomicznych.