Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że żłobki oprócz sprawowania opieki nad dziećmi do 3 roku życia, zajmują się także ich kształceniem rozumianym jako rozwijanie różnych umiejętności. Nie chodzi oczywiście o typowe szkolne zajęcia edukacyjne, lecz o naukę poprzez zabawę. Wydawało mi się do niedawna, że w żłobkach takie aktywności są zawsze bardzo zróżnicowane i nastawione na ogólny rozwój młodego człowieka. Dziś jednak wiem, że wiele placówek tego typu skupia się na pewnych aktywnościach, sprawiając, że maluch od najmłodszych lat kształci się w pewnym obszarze.

Oferty edukacyjne tarnobrzeskich żłobków

żłobek - tarnobrzegUrodziłam się w Tarnobrzegu i w tym mieście mieszkam do dziś. Sama nigdy nie uczęszczałam do żłobka, podobnie zresztą, jak zdecydowana większość moich rówieśników. Niegdyś takie miejsca nie cieszyły się popularnością. Rodzice niezbyt chętnie wysyłali tam dzieci, jednak dziś czasy całkowicie się zmieniły. Z jednej strony matki coraz szybciej po porodzie chcą wrócić do aktywności zawodowej, z drugiej żłobki stały się bardziej atrakcyjne nawet dla samych maluszków. Oferują przecież mnóstwo różnych aktywizujących zabaw, a przy tym pięknie wyglądają i są dobrze wyposażone. Sama po pół roku od urodzenia mojego syna, zastanawiałam się, czy znajdę dla niego dobry żłobek – Tarnobrzeg zaoferował mi wiele ciekawych rozwiązań. Przejrzałam dokładnie wszystkie oferty, placówek zajmujących się opieką nad dziećmi do lat 3 i szybko przekonałam się, że są bardzo różnorodne. Nieco mnie to zdziwiło, bo wcześniej sądziłam, że wszystko działają na podobnych zasadach, dbając o ogólny rozwój maluszków. Byłam w szoku, kiedy przekonałam się o istnieniu miejsc dedykowanych dzieciom mającym np. problemy alergiczne lub psychoruchowe. Szybko zrozumiałam, że żłobki dostosowały się do konkretnych potrzeb dzieci. Zainteresowały mnie także oferty tematyczne niezwiązane ze stanem zdrowia maluszków. Bardzo ciekawa wydaje się propozycja jednej z placówek, która prowadzi wiele zajęć z zakresu rytmiki oraz muzyki. Istnieją także miejsca, w których stawia się na naukę języków obcych lub aktywność sportową.

Małe dzieci nie wiedzą jeszcze, czego dokładnie chcą, dlatego to do rodzica należy podejmowanie ważnych decyzji. Jeśli chodzi o edukację najmłodszych, zawsze warto na nią stawiać. Należy pamiętać, że zajęcia, jakie odbywają się w żłobkach lub klubikach dziecięcych, do niczego nie zmuszają dzieci, a jedynie są dla nich pewną propozycją nauki poprzez zabawę. Maluszki chłoną wiedzę niczym gąbki, szczególnie jeśli jest ona ciekawie podana, a jej zdobywanie kojarzy im się z czymś przyjemnym.